Menu poziome
Menu lewe
Rolniku, uważaj na siebie zimą!
Statystyki Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego wskazują, iż w okresie jesienno-zimowym zwiększa się liczba upadków w gospodarstwach rolnych oraz wypadków drogowych na obszarach wiejskich. Szczególnie przy ujemnych temperaturach nietrudno o potknięcie przy przemieszczaniu się lub poślizg w trakcie jazdy. W tym szczególnym okresie warto więc pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa, które mogą zapobiec zdarzeniom wypadkowym.
Niesprzyjające warunki atmosferyczne – zmniejszona ilość światła dziennego w ciągu doby, opady deszczu i śniegu, a także spadek temperatur poniżej 0ºC sprawiają, że nawierzchnie obejść i dróg stają się śliskie. Ryzyko wypadku wzrasta szczególnie po zmroku, gdy rolnicy poruszają się
na nieoświetlonych obszarach, w niewłaściwym obuwiu, bez odblasków i nie dostosowują prędkości do warunków na drodze.
W takich okolicznościach często dochodzi do poślizgnięć i upadków, a także potrąceń pieszych. Konsekwencje takich zdarzeń są najczęściej bardzo dotkliwe i można do nich zaliczyć między innymi bolesne stłuczenia, otarcia, rozcięcia, zwichnięcia lub złamania kończyn, skręcenia stawów, a nawet urazy kręgosłupa, głowy i obrażenia wielonarządowe.
W następstwie tych wypadków może dojść do niepełnosprawności, niezdolności do pracy, a w najgorszym przypadku nawet do śmierci rolnika. Większości z nich można jednak uniknąć. Odpowiednie działania prewencyjne mogą pomóc wyeliminować zagrożenia wypadkowe.
Do podstawowych zasad bezpieczeństwa należy więc zaliczyć:
- likwidowanie śliskich nawierzchni na bieżąco, posypywanie solą lub piaskiem;
- dbanie o stan ciągów komunikacyjnych w obejściu, np. odśnieżanie i czystość;
- sprawdzanie stanu schodów, drabin i podestów po nocnych przymrozkach;
- niwelowanie nierówności podłoża, które pod śniegiem mogą być niewidoczne;
- odprowadzanie wód opadowych;
- odpowiednie oświetlenie podwórza;
- zakładanie wzmocnionego obuwia z antypoślizgową i protektorowaną podeszwą;
- poruszanie się poza terenem zabudowanym lewą stroną drogi, tak by widzieć nadjeżdżający pojazd;
- skupienie i ostrożność podczas przechodzenia przez jezdnię;
- noszenie odblasków, zwłaszcza na drogach poza obszarem zabudowanym;
- dostosowanie prędkości auta lub innego pojazdu do warunków na drodze;
- przestrzeganie przepisów ruchu drogowego.
Zdarzenia wypadkowe z grupy upadek osób to według statystyk za 2023 rok ponad połowa wszystkich zdarzeń wypadkowych w rolnictwie. Z analiz Kasy wynika, że dochodziło do nich głównie wskutek, m.in.:
- złego stanu nawierzchni podwórzy (nierówne, śliskie, grząskie);
- nieużywania odpowiedniego obuwia roboczego;
- niedostatecznej koncentracji uwagi na wykonywanej czynności;
- niekorzystania lub nieprawidłowego sposobu wchodzenia
i schodzenia z drabin, podestów i rusztowań podczas pracy na wysokości; - wad konstrukcyjnych budynków, schodów i stanowisk zwierząt, niezabezpieczonych otworów zrzutowych
i kanałów gnojowych, progów w otworach drzwiowych, różnic poziomów powierzchni; - nieprawidłowego sposobu wchodzenia i schodzenia z maszyn rolniczych, przyczep
i wozów.
Warto pamiętać, że poprawa bezpieczeństwa pracy w gospodarstwie rolnym nie zawsze wiąże się z koniecznością angażowania dużych środków finansowych. Bardzo często wystarczy świadomość zagrożeń występujących w gospodarstwie oraz konsekwentne ich eliminowanie. Bezpieczeństwo pracy jest integralnym elementem dobrze prowadzonego gospodarstwa rolnego.
Opracowała:
Monika Danielska
Inspektor
KRUS PT w Środzie Śląskiej
Źródła:
materiały prewencyjne KRUS