Sołectwa - Księgin - Urząd Miejski w Miękini

Burmistrz przyjmuje w środy, rezerwacja wizyty pod nr tel. 71 735 92 16

Wyszukiwarka

Przejdź do: BIP
Przejdź do: Facebook
Przejdź do: Wersja klasyczna serwisu
Przejdź do: RSS


Oficjalny serwis internetowy
Gminy Miękinia

Menu główne


Menu poziome

Sołectwa

Księginice

Sołectwo położone jest na północnym skraju gminy Miękinia i wyzna­cza jej granice od strony Odry. Księginice leżą w oddaleniu od głównych drogowych tras komuni­kacyjnych, przy trasie kolejowej Wrocław - Szczecin. W sołectwie znajduje się przysiółek Warżyna, położony przy stopniu wodnym na Odrze obok śluzy i elektrowni wodnej. Tutaj Odra osiąga szerokość ponad 500 m.
Historyczne nazwy miejscowości:
  • 1324 - Knegenicz
  • 1370 - Knegnitz
  • 1786 - Kniegnitz, Warschine
  • 1845 - Kniegnitz, Warschine, Finkenberg
  • 1930 - Kniegnitz, Warsine, Finkeberg
Kalendarium:
  • Najstarsza wzmianka o miejscowości pochodzi z 1324 roku i wymienia Czambora von Knegenicz z Urazu jako właściciela folwarku.
  • 1370 - Właściciel przepisuje dobra i folwark Księginice swoim synom, Konradowi i Czamborowi. Także w tym roku wieś zostaje ponownie lokowana na prawie niemieckim.
  • Historia wsi do roku 1663 nie jest znana, jednak możemy się domyślać, iż folwark został w czasie wojny trzydziestoletniej (1618-1648) zniszczony, tak jak większość śląskich majątków. W 1663 - Księginice i Wilkostów kupił za sumę 5 tys. talarów pan von Uttrnann.
  • 1666 - jak spisano w dokumentach, zrujnowany majątek kupuje Otto von Wolffdorf.
  • Do lat 60-tych XVIlI wieku Księginice należą do hrabiego von Haugwitz. W spisie ludności z 1786 roku jako właściciel dóbr figuruje pan von Köknitz. W Księginicach istnieje dwór, związany z nim folwark, karczma i kilka domów. Ze wsią związany jest mały przysiółek Warżyna z jedną karczmą, zatrudniającą 4 pracownków.
  • 1845 - Za sprawą reformy administracyjnej ziemia średzka weszła w skład księstwa wrocławsko-brzeskiego. Księginice należą nadal do rodziny von Köknitz, funkcjonuje tu folwark, browar, gorzelnia i handel drewnem. Wieś nabrała większego znaczenia gospodarczego w 1874 roku, gdy przeprowadzono linię kolejową relacji Wrocław - Szcze­cin, a w Księginicach zbudowano przystanek kolejowy.

    Zwiększyła się przez to możliwość wywozu miejscowych produktów, głównie drewna, w inne rejonu kraju. 1910 - właścicielem wsi jest rządowy asesor von Haugwitz. Wydzierżawił on miejscowym gospodarzom lasy, łąki i po­la. Powstało 8 gospodarstw większych (10-25 ha), 7 go­spodarstw średnich (5-10 ha), i 6 gospodarstw o wiel­kości 5 ha. Okoliczne podmokłe łąki dostarczały ponadto materiał dla wytwórców wiklinowych koszy, z wyrobu których wieś była znana.
W Księginicach funkcjonował zajazd, sklep wielobranżowy i handel węglem, jedna piekarnia z działem delikatesowym i damski zakład krawiecki.

Forma wsi:
Wieś wielodrożna, ze skrzyżowaniem wyznaczającym jej centrum.

Charakter zabudowy:
Zabudowa Księginic pochodzi w przeważającej części z przełomu XIX i XX wieku. Wyjątkiem jest nowoczesne osiedle domków typu willowego, realizowane w latach 1985 -1991, usytuowane na pół­nocnym skraju wsi, w pobliżu stacji kolejowej. Na północ od linii kolejowej powstają kolejne osiedla domków jednorodzinnych.

Stara zabudowa usytuowana jest na działkach osiedleńczych, z częścią mieszkal­ną, gospodarczą i niewielkim ogródkiem. Domy wolnostojące, w układzie kalenicowym i szczytowym, wyznaczają linię zabudowy wiejskiej drogi. W pewnym oddaleniu od drogi, wyprowadzającej w kierunku Głoski, wśród kępy drzew stoi dawny budynek dworski, do niedawna pełniący funkcję leśniczówki.

Przy zachodnim skraju wsi urządzono tereny rekreacyjne z boiskiem sportowym trawiastym, kortem tenisowym i placem zabaw dla dzieci.

Zabytki:
W Księginicach nigdy nie było kościoła. Ludność ewangelicka chodziła do kościoła w Brzegu Dolnym, natomiast katolicy do kościoła w Głosce. Nie było też szkoły, uczniowie korzystali z budynku szkolnego w Głosce.

Do ciekawszych przykładów dawnego budownictwa należy w Księginicach stacja kolejowa, zbudowana w 1874 roku. Jest to budynek o architekturze typowej dla śląskich stacji, łączącej w sobie cechy ceglanej architektury przemysłowej z elementami rusty­kalnymi w wystroju, detalu i materiałach zastosowanych w opracowaniu elewacji.

Przykładem małego wiejskiego dworu jest budynek byłej leśniczówki, z wystawką zbudowaną z szachulca i wieńczoną snycerską dekora­cją, pochodzący z początku XX wieku.

W 1991 roku oddano do użytku klub i świetlicę wiejską, urządzone w wyremontowanym budynku w centrum wsi.

Walory krajobrazowe:
Księginice są położone pośród lasów, grobli nadodrzańskich i łąk. Ponad 40% sołectwa zajmują tereny leśne, rozciągające się na południowy-zachód w kierunku Lubiatowa i rezerwatu przyrody w Zaborze. Na terenie sołectwa przeważają lasy liściaste i mieszane, na podmokłych łąkach występują okazy roślinności błotnej i skupiska kilkunastu gatunków traw.
Liczba mieszkańców:
- na dzień 28.06.2012 r. - 393
Liczba odwiedzin: 12029

Stopka

Płatności online
Zamknij