Sołectwa - Mroz - Urząd Miejski w Miękini

Burmistrz przyjmuje w środy, rezerwacja wizyty pod nr tel. 71 735 92 16

Wyszukiwarka

Przejdź do: BIP
Przejdź do: Facebook
Przejdź do: Wersja kontrastowa serwisu
Przejdź do: RSS


Oficjalny serwis internetowy
Gminy Miękinia

Menu główne


Menu poziome

Sołectwa

Mrozów

Sołectwo leży w centralnej części gminy, w urozmaiconym krajobrazowo terenie, z polami uprawnymi, lasami, zagajnikami i niewielkimi wzgórzami. Mrozów leży w niewielkim oddaleniu od głównych dróg kołowych, na szlaku kolejowym Wrocław-Zgorzelec.
Historyczne nazwy miejscowości:
  • 1277 - Nephrin
  • 1319 - Nippern
  • 1360 - Nyperin
  • 1786 - Nippern
  • 1946 - Niepierzyn
Kalendarium:
  • 1220 - miejscowość wzmiankowana jako wieś książęca, jest po raz pierwszy zasiedlona na prawie polskim.
  • 1277 - książę Bolesław nadaje Witoslausowi Pagerse wieś Mrozów, z przywilejem zasiedlenia wsi na prawie niemieckim. Wójt - zarządca otrzymuje w uposażeniu 10 łanów ziemi, młyn i prawo wyszynku oraz sprawował władzę sądowniczą w sporach między mieszkańcami wsi.
  • 1319 - właścicielami Mrozowa są trzej bracia Andrzej, Mikołaj i Piotr Radakowie, rycerze w służbie książęcej.
  • 1338 - Mrozów płaci coroczny czynsz na rzecz kościoła św. Elż­biety we Wrocławiu. 1353 - wieś włączono do księstwa wrocławskiego i nadano jako uposażenie klasztorowi wrocławskich klarysek. Pierwsza wzmianka o istnieniu w Mrozowie kościoła.
  • 1572 - w czasach reformacji kościół w Mrozowie stał się zborem luterańskim.
  • 1786 - w opisie Śląska zanotowano istnienie w Mrozowie kościo­ła katolickiego, domu parafialnego, szkoły, dworu i folwarku. Wieś liczyła 22 gospodarstwa, pracował młyn wodny i karczma.
  • 1845 - majątek Mrozów jest własnością królewską, administrowa­ną przez dzierżawcę, który rozwinął tu hodowlę bydła i owiec merynosów. Dochodów dostarczała także eksploatac­ja dwóch torfowisk oraz stawy rybne.
  • 1922 - do majątku w Mrozowie przyłączono wieś Łąkoszyce wraz z folwarkiem, nastawionym na hodowlę zwierząt (21 koni, 166 sztuk bydła, 57 świń i 383 owiec). Do obu folwarków doprowadzono prąd czerpany z miejscowej siłowni.
Forma wsi:
Wieś wielodrożna z wyodrębnioną częścią dworską, folwarczną, kościelną z probostwem, stanowiącymi najstarszą, centralną część Mrozowa.

Charakter zabudowy:
Zabudowa wsi jest zróżnicowana, lecz w przeważającej części po­chodząca z początku XX wieku i z lat 20 / 30 XX wieku. W najbliższej stacji kolejowej części Mrozowa przeważa dość chaotyczna zabu­dowa powstała z fragmentów dawnych zabudowań folwarcznych. Są to budynki gospodarcze wykorzystywane na warsztaty i magazyny sprzętu rolniczego. Centrum wsi o zabudowie niskiej, typu willowego, z ogródkami przydomowymi, stwarza klimat podmiej­skiego osiedla. Droga wylotowa w kierunku Wojnowic i Miękini zabudowana jest posadowionymi na wąskich i przylegających do siebie działkach z lat 30-tych XX wieku. Na wschodnich obrzeżach Mrozowa powstało w ostatnich latach kilka nowych osiedli domów mieszkalnych.

Zabytki:
  • Pałac wzmiankowany w XVIII wieku, przebudowany w końcu XIX wieku, remontowany w 1976 roku. Po neogotyckiej przebudowie ok.1860 roku pałac nabrał cech wiejskiej rezydencji z elementami architektury obronnej, potraktowanej jako pozbawiony swych pierwotnych funkcji historyczny kostium. Są to wieże, zwieńczenia krenelażami oraz blanki zwieńczające koronę murów i trójarkadową otwar­tą na gazon przed pałacem loggię.

    W 1976 roku użytkownik pałacu, Dom Pomocy Społecznej "Caritas", przystąpił do jego remontu. Wymieniono zniszczone stropy, dokonano naprawy tynków wewnętrznych oraz wymienio­no instalacje elektryczne i wodno-kanalizacyjne. Remont dachu i elewach przeprowadzono w latach 1980/81. We wnętrzu zachowane elementy dawnego wystroju, piec i dekorowane stropy.
  • Park pałacowy z końca XIX wieku. Zespół pałacowy składał się z zabudowań folwarcznych, pawilonu na wyspie, która jest średniowiecznym grodziskiem z fosą, stawów i parku krajobrazowego o powierzchni 3 ha. Założenie parkowe pochodzi z czasów neogotyckiej przebudowy pałacu. Niewielki teren parku, ograniczony drogami utworzo­no w duchu parków krajobrazowych. W parku znajdują się dwa dęby szypułkowe uznane w 1964 roku za pomniki przyrody.
  • Kościół parafialny Matki Boskiej Zwycięskiej, wzmiankowany w 1353 roku, budowla obecna wzniesiona w około 1686 roku, restaurowana w XIX wieku. Obiekt jednonawowy z wieżą od zachodu, z prostokątnym prezbi­terium nakrytym sklepieniem kolebkowym z lunetami. W 1975 roku użytkownik, parafia rzymsko-katolicka, wymienił drewnianą, zniszczoną emporę organową na żelbetową, przeprowadzono remont stropu, odnowiono wnętrze kościoła. Wyposażenie kościoła pochodzi głównie z XVIII wieku, z cza­sów XVII wiecznej przebudowy pochodzi drewniana polichromowana ambona i chrzcielnica z końca XVII wieku.
  • Plebania z końca XVIII wieku. Opatka klasztoru sióstr klarysek Jadwiga de Stench zleca prze­budowę barokowej plebani na większą, modernizując przy tym jej wnętrze.
  • Figura św. Jana Nepomucena z około1740 r.
Ciekawostki:
  • Około 1910 roku miał miejsce na górce pomiędzy Mrozowem a Wojnowicami eksperyment lotniczy. Inżynier z Wrocławia, Schrader, który prowadził eksperymenty z "aparatami latającymi", przeleciał w linii prostej 50 m na swojej maszynie. Nie mamy informacji, czy próbę tę ponowiono i z jakim rezultatem.
  • W roku 1992 podczas przeprowadzanych badań terenowych związanych z inwentaryzacją chronionych gatunków fauny i flory stwierdzono występowanie sasanki łąkowej, bardzo rzadkiej chronionej rośliny występującej jedynie w trzech miejscach w Polsce.
  • W Mrozowie są trzy sklepy spożywcze i jeden wielobranżowy, działa ośrodek zdrowia, szkoła podstawowa, biblioteka publiczna i świetlica wiejska. Ma swoją siedzibę w pałacu Zakład Opiekuńczo-Leczniczy Zgromadzenia Sióstr Albertynek . Kilka lat temu wybudowano kolejowy ośrodek wypoczynku i rekreacji z otwartym basenem (obecnie nieczynny).

Liczba mieszkańców:
- na dzień 28.06.2012 r. - 1028

Liczba odwiedzin: 18936

Stopka

Płatności online
Zamknij